Facebook

Přidejte se k nám na Facebooku. ZDE

YouTube

Sledujte videa Lamed waw na YouTube. ZDE

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Sefer Jecira 1-03a

Komentáře

posledni vecere a pocatecni smlouva

moc zajimave a velmi poucne :-) toto video som si pozrel a vypocul najmenej 10x ale dnes ma napadlo...nooo ten Rabi z Nazaretu Jezis, on taky znal tyto tajemstvi, a kdyz mel tu posledni veceri o Pesachu tak asi tak i lidsky chtel s nima se svyma ucenikama komunikovat nebo partnerit i po smrti a po svem odchodu k Otci a napada me ze tam jsou ty znaky take...:vezmete a jezte a pijte z toho vsichni", ...tim je vede od jazyka pak k telu ...toto je moje telo...mozna ze vytvari se svyma zakama o Pesachu neco jako pocatecni sjednocujici smlouvu nebot pak rika toto je smlouva nova a vecna, a kdyz je nova pak tam musel tema deseti prstama neco stvorit...to konejte.../starou jiste nerusi, ty modlitby tradicni o Pesachu/ ale jako by to delal podle toho navodu ze sefer jecira :-) mem a lamed...mila...k jazyku a k telu a pak budem ten vesmir spolu predelavat i po me smrti

:-) ale mozno sa mylim, mna len zaujima ako ten Jezis uvazoval a ako naplnal vo svojom zivote Toru, naplnal nie rusil. A tato udalost patrila k jeho zidovskemu zivotu.
Ved bol poctivy syn izraela, dodrziaval sabat, nosil cicit, chodieval na sviatky do chramu a bol obrezany :-)

symbolika pesachu

 bs*d

1) není pochyb, že je to hodně symbolická hostina plná náznaků. Zkusme si ale uvědomit, že to, co si prožívají učedníci a Ježíš je možná "nový kiduš", nové oddělení dejme tomu "nového" pohledu na staré pravdy. Bible výslovně zmiňuje víno a macesy (lámaný chléb), nijakévetší soustředění na beránka nebo kozlíka. Ale právě v oblasti symbolů je nutné chápat, že tato skupinka měla svůj meta-jazyk a mistrovi dokonale rozuměla. Naše pokusy o reinterpretaci pak mohou být někdy až příliš odvážné :o))

re

Bejt

Moje pokusy? Pokud jo, tak se omlouvam. :-)
Jinak posloucham ted namluveneho Pinchase, 8 parasi, Bamidbar. No a jiste i v te knize lze najit vice dvarim ktere se vyslovne v NZv souvislostuis ustanovenim NS nachazeji nooo, ale kdyz uz ty kozly tak hlavne za hrich ne, kolikrat ze se to v Pinchasi opakuje 4x?. Tak v evangeliu sv. Jana mame u teto paschalni slavnosti zminku o tom jak ten Jezis meje Petrovi nohy aby mel snim ten podil, a Petr na to jooooo? no pak celeho me umyj :-) /zrejme jeste ten metajazyk nemel dobre osvojen/ a Jezis mluvi ve sve veleknezske modlitbe ..vse co bylo potrebne ostrihat, jsem jiz ostrihal i za vas, tedy i za hrich ze jo, krom jineho, pripominam ze v tom Jeruzaleme uz par dni byl, casu bylo dost a on vedel dobre co je potreba ostrihat za hrich a kolim atd..byl to mistr :-) kdyz vememe ze Jezis opravdu poctive ostrihaval vsechna micvot, asi by nebylo moc moudre ho soudit, nebo snad jo :-)?
Krom toho Hilel, Samaj - chleb a vino - Tradice
Melchizedech - Tora - chleb a vino
atd.
Jezis - harmonizace Tora a Tradice - uskutecneni smlouvy

Přihlášení

Vyučující

Achab Haidler

Vyučující  je online v průběhu týdne a odpovídá na vaše dotazy přímo pod výukovými videi.

Profil na Wikipedia zde: 
wiki/Achab_Haidler

Oficiální Facebook
profil zde: /achab.haidler

 

LAMED WAW
oficiální profil
lamedwaw.org/613/
users/achab

 

CHEWRA

V Čechách a na Moravě můžete najít kolem 340 židovských hřbitovů. Ne všechny si zaslouží název „pohřebiště“, nezřídka by se spíš hodilo slovo skládka, ruiny, zbytky… Všechny však mají své kouzlo, své příběhy, svoji symboliku a samozřejmě i svůj obsah nejcennější – ostatky bytostí, jež odpočívají v prachu pod náhrobními kameny…

CHEWRA.com
BBC NEWS UK