Tefila (Amida)

Základní informace o *Amida vám poskytne Wiki (heslo - Amida), praxe a vlastní úsudek.
Zde - jako ostatně na celém Lamedwaw - bychom se rádi věnovali zejména jejím některým aspektům. (Startujete-li přímo na této stránce, doporučujeme vám seznámit se s židovským pohledem na modlitbu jaksi celkově ); nu a poté už můžeme vstoupit i do nádherných zákoutí této krásné *tfilat lachaš. Připomínám jen, že je dobré uvědomit si, rozdíl mezi "veřejnou" liturgií a tím, jak si s Nebesy povídáte (a povídáme) v soukromí. Ale na druhou stranu, že *Amida poskytuje neuvěřitelný prostor právě i pro soukromé meditace.
Protože veškerou naši dosavadní práci spolykal myspace - objeví se zde postupně obnovené nebo úplně nové soubory, které mají k *Amida nějaký vztah. Úvodní poznámky už sledovat můžete, postupně chceme zpracovat i všech 19 berachot a pečetí (hebrejsko-česká verze)

  1. Amida je sendvič -- zde
  2. Třináct (vnitřních) pečetí ) -- zde
  3. Některá pravidla o modlitbě, jejím přednesu a obsahu (audio) -- zde

  4. Amida- avot (a1)      český komentář na "trubce"
  5. Amida- gvurot (a2), kdušat (a3) český komentář na "trubce"

  6. Třináct (vnitřních) pečetí ) -- zde
  7. Všech třináct "vnitřních" pečetí jsme na LW již probírali. Pracujeme na obnově oněch původních souborů. Nicméně pro studium a pochopení vnitřní síly této základní modlitby máte prozatím celkem dost materiálu a něco si nechme také na vaši vlastní práci.

  8. Amida- avoda (c1)      český komentář na "trubce"
  9. Amida- hodaa (c2)      český komentář na "trubce"
  10. Amida- šalom (c3)      český komentář na "trubce"
    Texty (Sichot JIcchak) ke stažení jsou v sekci download
Lamedwaw 2007